Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x 3/8 in, 3/8 in x 3/8 in, Cryogenic Autoclavable Nylon
In Stock
$122.30
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 3/8 in x...
Item 803TL2
$122.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Width | 3/8 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Height | 3/8 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Color | White |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Material | Nylon |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Width | 3/8 in |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | M6-130-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Nylon, Label Width 3/8 in