Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 3/8 in x 3/8 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$85.60
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 3/8 in, 3/...
Item 803TH8
$85.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Width | 3/8 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Roll Width | 3/8 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Height | 3/8 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Color | White |
| Roll Length | 3/8 in |
| Mfr. Model # | M7-3-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 3/8 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive