Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/4 in, 1 1/4 in x 1/4 in, Polyester, White (Gloss)
In Stock
$163.25
/each
Earn 163 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1 1/4 in,...
Item 803TH4
$163.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1/4 in |
| Label Width | 1-1/4 in |
| Label Color | White |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Height | 1/4 in |
| Roll Width | 1-1/4 in |
| Mfr. Model # | M7-25-423 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/4 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/4 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive