Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/4 in x 1/4 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$140.65
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/...
Item 803TG9
$140.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Material | Polyester |
| Roll Length | 1/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 1/4 in |
| Label Color | White |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Width | 1/4 in |
| Label Height | 1/4 in |
| Mfr. Model # | M7-13-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/4 in, Label Material Polyester, Label Width 1/4 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive