Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/4 in x 1/4 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$81.95
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/...
Item 803TG6
$81.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Height | 1/4 in |
| Roll Length | 1/4 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Label Width | 1/4 in |
| Label Material | Polyester |
| Roll Width | 1/4 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Mfr. Model # | M7-1-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/4 in, Label Material Polyester, Label Width 1/4 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive