Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in x 1/2 in, Polyester, Permanent Adhesive, Gray (Matte)
In Stock
$165.00
/each
Earn 165 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in...
Item 803T16
$165.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 354 |
| Brand | BRADY |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | Gray |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Width | 1 in |
| Roll Length | 1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Width | 1 in |
| Label Height | 1/2 in |
| Mfr. Model # | M7-17-428 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428