Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 1/2 in, Autoclavable Polyester, White
In Stock
$140.65
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 1/2 in,...
Item 803RY8
$140.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Color | White |
| Label Height | 1/2 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Material | Polyester |
| Mfr. Model # | M7-29-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 12.0 to 24.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive