Pre-Cut Label Stock Roll: 2 in x 1 in, 1 in x 2 in, Polyester, White (Gloss), 100 Labels per Roll
In Stock
$72.65
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 2 in x 1 in, 1 in x...
Item 803RY5
$72.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Height | 2 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyester |
| Label Width | 1 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Width | 1 in |
| Label Color | White |
| Roll Length | 2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | M7-20-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 100, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free