Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 in, 1 in x 1 in, Polyester, White (Gloss), 250 Labels per Roll
In Stock
$91.20
/each
Earn 91 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 in, 1 in x...
Item 803RY2
$91.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Length | 1 in |
| Roll Width | 1 in |
| Label Color | White |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Height | 1 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Width | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Mfr. Model # | M7-19-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 250, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free