Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in x 1/2 in, Autoclavable Polyester, White
In Stock
$134.60
/each
Earn 134 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in...
Item 803RX8
$134.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Color | White |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Width | 1 in |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Height | 1/2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1/2 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Mfr. Model # | M7-17-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 0.5 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free