Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, Autoclavable Polyester, White
In Stock
$130.45
/each
Earn 130 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in...
Item 803RX6
$130.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 3/8 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Color | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Material | Polyester |
| Roll Length | 3/8 in |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Width | 1 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Mfr. Model # | M7-16-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free