Pre-Cut Label Stock Roll: Circle/Rectangle, 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, White, -40°F to 194°F
In Stock
$197.75
/each
Earn 197 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Circle/Rectangle, 3...
Item 803RR1
$197.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 354 |
| Brand | BRADY |
| Label Color | White |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Material | Nylon |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Roll Width | 1 in |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Shape | Rectangle, Circle |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Width | 1 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Mfr. Model # | M7-98-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Nylon, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 0.5 to 0.7 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive