Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in Label Ht, 1 1/2 in Label Wd, 3/8 in Roll Lg, Autoclavable Polyester
In Stock
$153.00
/each
Earn 153 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in Label Ht, 1...
Item 803RE8
$153.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Height | 3/8 in |
| Roll Length | 3/8 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Color | Clear |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -94 Degrees F - 212 Degrees F |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Material | Polyester |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | M7-45-430 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Clear, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free