Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 3 in, 3 in x 1 29/32 in, Polyester, White (Gloss)
In Stock
$103.95
/each
Earn 103 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 3 in,...
Item 803RE6
$103.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Length | 1-29/32 in |
| Label Color | White |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Height | 1-29/32 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Label Width | 3 in |
| Roll Width | 3 in |
| Mfr. Model # | M7-37-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 29/32 in, Label Material Polyester, Label Width 3 in, Labels per Roll 100, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-423