Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1/2 in, 1/2 in x 1/2 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$832.00
/each
Earn 832 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1/2 in, 1/...
Item 803RE3
$832.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Width | 1/2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 1/2 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Height | 1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Label Material | Polyester |
| Mfr. Model # | BM-7-423 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71, M610, M611, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1/2 in, Labels per Roll 5,000