Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 2 in x 1 in, Polyester, Permanent Adhesive, Gray (Matte)
In Stock
$666.00
/each
Earn 666 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 2 in x...
Item 803RD1
$666.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Roll Width | 2 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Label Height | 1 in |
| Label Color | Gray |
| Label Material | Polyester |
| Label Width | 2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Mfr. Model # | BM-20-428 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71, M610, M611, M710, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 2 in, Labels per Roll 1,000