Pre-Cut Label Stock Roll: 29/32 in Label Ht, 3/4 in Label Wd, 29/32 in Roll Lg, White
In Stock
$81.35
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 29/32 in Label Ht,...
Item 803RD0
$81.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 29/32 in |
| Label Width | 3/4 in |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Color | White |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 320 Degrees F |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 29/32 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Roll Width | 3/4 in |
| Mfr. Model # | M7-80-488 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 29/32 in, Label Material Polyester, Label Width 3/4 in, Labels per Roll 250, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-488