Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in Label Ht, 1 in Label Wd, 3/8 in Roll Lg, Autoclavable Polyester
In Stock
$140.65
/each
Earn 140 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in Label Ht, 1...
Item 803RC4
$140.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Width | 1 in |
| Roll Width | 1 in |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Roll Length | 3/8 in |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -94 Degrees F - 212 Degrees F |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Color | Clear |
| Mfr. Model # | M7-16-430 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Clear, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 0.5 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free