Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 2 in x 2 in, Polyester, White (Gloss), 1, 000 Labels per Roll
In Stock
$479.25
/each
Earn 479 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 2 in, 2 in x...
Item 803RC3
$479.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 1 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Label Width | 2 in |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 60EX29, 803TT4, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Roll Width | 2 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 2 in |
| Label Color | White |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Mfr. Model # | BM-20-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71, M610, M611, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 2 in, Labels per Roll 1,000