Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in x 1/2 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$785.00
/each
Earn 785 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 in, 1 in...
Item 803RC2
$785.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Roll Width | 1 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Label Color | White |
| Label Height | 1/2 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Roll Length | 1/2 in |
| Label Material | Polyester |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Label Width | 1 in |
| Mfr. Model # | BM-17-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71, M610, M611, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 5,000