Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$842.50
/each
Earn 842 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in...
Item 803RC1
$842.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Width | 1 in |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71, BMP61, M611, M610 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 60EX29, 803TT4, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Label Width | 1 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Roll Length | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyester |
| Mfr. Model # | BM-16-423 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71, M610, M611, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 5,000