Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 1 in, Polyester, White (Gloss), -94°F to 230°F
In Stock
$109.70
/each
Earn 109 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 in x 1 1/2 in, 1...
Item 803R63
$109.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 354 |
| Brand | BRADY |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Label Color | White |
| Label Height | 1 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Material | Polyester |
| Roll Length | 1 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Mfr. Model # | M7-31-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 250, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 50.0 mL, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free