Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in Label Ht, 1 29/32 in Label Wd, 1/4 in Roll Lg, White
In Stock
$202.00
/each
Earn 202 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in Label Ht, 1...
Item 803R57
$202.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 320 Degrees F |
| Roll Length | 1/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Height | 1/4 in |
| Label Color | White |
| Roll Width | 1-29/32 in |
| Label Width | 1-29/32 in |
| Label Material | Polyester |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Mfr. Model # | M7-81-488 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1/4 in, Label Material Polyester, Label Width 1 29/32 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic, Material Series B-488