Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 1/2 in, Polyester, Permanent Adhesive
In Stock
$187.50
/each
Earn 187 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/2 in x 1 1/2 in,...
Item 803R53
$187.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Label Color | Gray |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Label Material | Polyester |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Material | Acrylic |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Label Height | 1/2 in |
| Roll Length | 1/2 in |
| Mfr. Model # | M7-29-428 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Metal Detectable, Material Series B-428