Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, Polyester, White (Gloss), -40°F to 356°F
In Stock
$159.00
/each
Earn 159 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in...
Item 803R52
$159.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Label Material | Polyester |
| Label Width | 1 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Width | 1 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 3/8 in |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 3/8 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive |
| Label Color | White |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Mfr. Model # | M7-16-473 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Static Dissipative Adhesive