Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 3/8 in, Polyester, White
In Stock
$161.25
/each
Earn 161 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 1/2 in,...
Item 803R43
$161.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Height | 3/8 in |
| Label Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-Free |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Roll Length | 3/8 in |
| Label Color | White |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | M7-45-422 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Halogen-Free, Material Series B-422