Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 4 in, 4 in x 1 29/32 in, Polyester, White (Gloss)
In Stock
$126.35
/each
Earn 126 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 4 in,...
Item 803R41
$126.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 1-29/32 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 4 in |
| Roll Width | 4 in |
| Roll Length | 1-29/32 in |
| Mfr. Model # | M7-38-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 29/32 in, Label Material Polyester, Label Width 4 in, Labels per Roll 100, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-423