Pre-Cut Label Stock Roll: 1 1/2 in x 1 1/2 in, 1 1/2 in x 1 1/2 in, Polyester, White (Gloss)
In Stock
$148.80
/each
Earn 148 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 1/2 in x 1 1/2 in...
Item 803R28
$148.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Width | 1-1/2 in |
| Material Properties | Autoclavable, Halogen-Free |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Roll Length | 1-1/2 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Height | 1-1/2 in |
| Label Material | Polyester |
| Label Color | White |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Label Width | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | M7-32-423 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Gloss, Label Height 1 1/2 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/2 in, Labels per Roll 250, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Halogen-Free, Material Series B-423