Pre-Cut Label Stock Roll: 29/32 in Label Ht, 29/32 in Label Wd, 29/32 in Roll Lg, White
In Stock
$82.60
/each
Earn 82 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 29/32 in Label Ht,...
Item 803PT6
$82.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7 |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | White |
| Label Height | 29/32 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Roll Width | 29/32 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Width | 29/32 in |
| Roll Length | 29/32 in |
| Label Material | Polyester |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 320 Degrees F |
| Mfr. Model # | M7-97-488 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 29/32 in, Label Material Polyester, Label Width 29/32 in, Labels per Roll 250, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size 0.5 to 0.7 mL, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Autoclavable, Cryogenic