Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 3 in, 3 in x 1 29/32 in, Polyester, Silver
In Stock
$124.45
/each
Earn 124 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 29/32 in x 3 in,...
Item 803P59
$124.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 1-29/32 in |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 3 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Roll Length | 1-29/32 in |
| Label Color | Silver |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Thickness | 0.003 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyester |
| Roll Width | 3 in |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Mfr. Model # | M6-37-435 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color Silver, Label Finish Gloss, Label Height 1 29/32 in, Label Material Polyester, Label Width 3 in