Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, Polyester, Halogen-Free/Metal Detectable
In Stock
$132.50
/each
Earn 132 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in...
Item 803NW3
$132.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Roll Width | 1 in |
| Roll Length | 3/8 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 60EX29, 803TT4, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Color | Silver |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Height | 3/8 in |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Thickness | 0.003 in |
| Label Width | 1 in |
| Label Material | Polyester |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Mfr. Model # | M6-16-435 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color Silver, Label Finish Gloss, Label Height 3/8 in, Label Material Polyester, Label Width 1 in