Pre-Cut Label Stock Roll: 2 3/4 in x 1 1/4 in, 1 1/4 in x 2 3/4 in, Polyester, Gray
In Stock
$155.00
/each
Earn 155 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 2 3/4 in x 1 1/4 in...
Item 803NE8
$155.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Material Properties | Metal Detectable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Height | 2-3/4 in |
| Roll Width | 1-1/4 in |
| Roll Length | 2-3/4 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Label Color | Gray |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Width | 1-1/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Material | Polyester |
| Label Thickness | 0.0047 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 60EX29, 803TT4, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Mfr. Model # | M6-26-428 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color Gray, Label Finish Matte, Label Height 2 3/4 in, Label Material Polyester, Label Width 1 1/4 in