Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 17/64 in Lng, 10 PK
In Stock
$41.35
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801RT5
$41.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Inside Diameter | 0.39 in |
| System of Measurement | Inch |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Free Length | 1-17/64 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Compressed Length | 1.01 in |
| Die Spring Color | Red |
| Series | ISO-D |
| Spring Rate | 978 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | 305405D |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
ISO-D Series Die Spring,Package Quantity 10