Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 17/64 in Lng, 10 PK
In Stock
$47.05
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801RN7
$47.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Free Length | 1-17/64 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Compressed Length | 0.95 in |
| Outside Diameter | 0.98 in |
| Spring Rate | 722 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Die Spring Color | Blue |
| Inside Diameter | 0.5 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Series | ISO-D |
| Mfr. Model # | 304505D |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
ISO-D Series Die Spring,Package Quantity 10