Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 3/4 in Lng, 10 PK
In Stock
$69.10
/each
Earn 69 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801R89
$69.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Spring Rate | 170 lb/in |
| Series | US |
| Inside Diameter | 0.28 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Die Spring Color | Green |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| Free Length | 1-3/4 in |
| Compressed Length | 1.49 in |
| End Type | Closed, Ground |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 106207 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inch Series Die Spring,Package Quantity 10