Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 in Lng, 0.38 in O.D., 5 PK
In Stock
$37.65
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801R34
$37.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Series | US |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Die Spring Color | Gold |
| Free Length | 3 in |
| Spring Rate | 41 lb/in |
| Compressed Length | 2.55 in |
| Inside Diameter | 0.19 in |
| Outside Diameter | 0.38 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | 105112 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inch Series Die Spring,Package Quantity 5