Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 0.75 in O.D., 5 PK
In Stock
$38.65
/each
Earn 38 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801PZ5
$38.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2056 |
| Brand | RAYMOND |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Outside Diameter | 0.75 in |
| Spring Rate | 500 lb/in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Inside Diameter | 0.38 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Qty | 5 |
| Spring Shape | Cylindrical |
| Manufacturer Part Number | 104404 |
| Series | US |
| Standards | ASTM A877 |
| System of Measurement | Inch |
| End Type | Closed, Ground |
| Die Spring Color | Red |
| Finish | Chromium |
| Storage Protection Code | A |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Compressed Length | 0.8 in |
| Free Length | 1 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Material | Alloy Steel, Silicon Wire |
| Display Sell UOM | PK |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Product Type | Die Spring |
| Color | Red |
| Mfr. Model # | 104404 |
Description
Die Spring, Alloy Steel;Silicon Wire, PK5