Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 1/2 in Lng, 10 PK
In Stock
$53.10
/each
Earn 53 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel/Bronze, Cylindrical S...
Item 801PY1
$53.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Compressed Length | 1.2 in |
| Die Spring Color | Red |
| Free Length | 1-1/2 in |
| Outside Diameter | 0.5 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Inside Diameter | 0.28 in |
| Spring Material | Bronze, Alloy Steel |
| Spring Rate | 98 lb/in |
| Series | US |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | 104206 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Inch Series Die Spring,Package Quantity 10