Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 3 1/2 in Lng, 15 PK
In Stock
$44.30
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801PM1
$44.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 3-1/2 in |
| Spring Rate | 3 lb/in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Inside Diameter | 0.51 in |
| Outside Diameter | 0.6 in |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| Compressed Length | 1.5 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C06000453500M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15