Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 15 PK
In Stock
$44.05
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801PG3
$44.05
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.04 in |
| Compressed Length | 0.35 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outside Diameter | 0.48 in |
| Spring Rate | 7.2 lb/in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 1 in |
| Inside Diameter | 0.41 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C04800351000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15