Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 1 in Lng, 15 PK
In Stock
$44.35
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801PE8
$44.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.32 in |
| Spring Rate | 27.1 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Compressed Length | 0.56 in |
| Wire Diameter | 0.05 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 1 in |
| Outside Diameter | 0.42 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Mfr. Model # | C04200481000M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15