Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 15/16 in Lng, 15 PK
In Stock
$42.85
/each
Earn 42 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801P97
$42.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 0.31 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 0.36 in |
| Free Length | 15/16 in |
| Spring Rate | 4.6 lb/in |
| Compressed Length | 0.37 in |
| Spring Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 0.03 in |
| System of Measurement | Inch |
| Mfr. Model # | C03600260940M |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15