Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 55.5 mm Lng, 15 PK
In Stock
$45.20
/each
Earn 45 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801NV2
$45.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 55.5 mm |
| End Type | Closed, Ground |
| Outside Diameter | 13.5 mm |
| Wire Diameter | 1 mm |
| Inside Diameter | 11.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 0.61 N/mm |
| Compressed Length | 19.4 mm |
| Mfr. Model # | D12070 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15