Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 48 mm Lng, 7.1 mm O.D., 15 PK
In Stock
$40.15
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801NV1
$40.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 5.5 mm |
| Outside Diameter | 7.1 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | Spring Steel |
| Free Length | 48 mm |
| Wire Diameter | 0.8 mm |
| Compressed Length | 21.5 mm |
| Spring Rate | 0.9 N/mm |
| Mfr. Model # | D11740 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15