Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical Shape, 7.8 mm Lng, 3.83 mm O.D., 15 PK
In Stock
$39.70
/each
Earn 39 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Compression Spring: Spring Steel, Cylindrical...
Item 801NV0
$39.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.63 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Spring Rate | 8.9 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 3.83 mm |
| Compressed Length | 5.4 mm |
| Free Length | 7.8 mm |
| Inside Diameter | 2.57 mm |
| Mfr. Model # | D11360 |
| Country of Origin | Switzerland (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric Compression Spring Music Wire,Package Quantity 15