Lock Box: Plastic, Red, 11 in x 13 in 4 in, Wall, Hinged, 26 Padlocks, English, BRADY
In Stock
$246.00
/each
Earn 246 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lock Box: Plastic, Red, 11 in x 13 in 4 in, W...
Item 799YX0
$246.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1843 |
| Brand | BRADY |
| Legend Color | Black |
| Combined - Language | English Red |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Box Material | Plastic |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Box Color | Red |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Language | English |
| Language_PIM | English |
| Overall Height | 11 in |
| Display Qty | 1 |
| Combined for Recyclock | 152189 Red |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Number of Key Hooks | 11 |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Standards | OSHA 1910.147 |
| Legend | Group, Lock/Tag-Out |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Overall Depth | 4 in |
| Legend Type | Text |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 47/100 in |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Storage Protection Code | A |
| Includes Mounting Hardware | Yes |
| Mounting Location | Wall |
| Door Opening Type | Hinged |
| Display Sell UOM | EA |
| Manufacturer Part Number | 152189 |
| Dimensions (H x W x D) | 11 in x 13 in 4 in |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Maximum Number of Padlocks | 26 |
| Overall Width | 13 in |
| Mfr. Model # | 152189 |
Description
Lock Box, 4" D, 11" H, 13" W, Plastic, Red