Lockout Kit: Plastic, Red, 5.85 in x 3.95 in 2.74 in, Wall, Hinged, 12 Padlocks, BRADY
In Stock
$187.50
/each
Earn 187 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Kit: Plastic, Red, 5.85 in x 3.95 in...
Item 799YW8
$187.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Overall Height | 5.85 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Includes | (1) Ultra Compact Lock Box (149173), (1) Nylon Safety Lockout Padlock 6 Pack-Keyed Alike (SDPL-RED-38ST-KA6) |
| Number of Key Hooks | 3 |
| Standards | OSHA 1910.147 |
| Language | French, English, Spanish |
| Box Material Finish | Powder Coated |
| Door Opening Type | Hinged |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall Width | 3.95 in |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Legend | Danger Locked Out |
| Manufacturer Part Number | 153674 |
| Combined - Language | English Red, Spanish Red, French Red |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 1/4 in |
| Legend Type | Text |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Maximum Number of Padlocks | 12 |
| Legend Color | White, Black, Red |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Display Sell UOM | EA |
| Box Color | Red |
| Mounting Location | Wall |
| Overall Depth | 2.74 in |
| Lockout Box Brand | BRADY |
| Display Qty | 1 |
| Includes Mounting Hardware | Yes |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Box Material | Plastic |
| Combined for Recyclock | 153674 Red |
| Language_PIM | Spanish, French, English |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Dimensions (H x W x D) | 5.85 in x 3.95 in 2.74 in |
| Freight Class Code | 18 |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | 153674 |
Description
Lockout Kit, 2.743" D, 3.95" W, Plastic, Red