Lockout Station: 24 Components Included, Lockout Board, Keyed Alike Padlocks
In Stock
$197.50
/each
Earn 197 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Station: 24 Components Included, Lock...
Item 799YV3
$197.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1845 |
| Brand | BRADY |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Legend | Lockout Station |
| Total Number of Components Included [NEW] | 24 |
| Number of Lockouts Included | 13 |
| Mounting Location | Wall |
| Padlock Key Type | Keyed Alike Padlocks |
| Lock Detail_Combined | 6 Keyed Alike |
| Background Color | Yellow |
| Includes | (1) Lock Board (50989), (2) 1 in Lockout Hasps (133161), (6) Keyed Alike (SDPL-RED-38ST-KA6), (10) Lockout Tag (65520), (10) Zip Ties, (1) Nylon Safety Lockout Padlock |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Number of Hooks | 2 |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Cover Type | Open Front |
| Material | Acrylic |
| Filled_Unused | Filled |
| Number of Padlocks Included | 6 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Unfilled Station Type_Combined | (6) Keyed Alike (SDPL-RED-38ST-KA6) Lockout Board, (10) Lockout Tag (65520) Lockout Board, (1) Lock Board (50989) Lockout Board, (10) Zip Ties Lockout Board, (2) 1 in Lockout Hasps (133161) Lockout Board, (1) Nylon Safety Lockout Padlock Lockout Board |
| Combined - Delete Later (For use in Broad Attribute) | Lockout Board Yes |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Display Sell UOM | EA |
| Filled | Yes |
| Language | English |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| Product Type - Created to combine station/kit with fill status | Filled |
| Display Qty | 1 |
| Overall Depth | 0.19 in |
| Kit Size_Preview Example | Large (7+ Lockout Devices) |
| Overall Width | 15.5 in |
| Delete - Number of Total Components | 13 pieces |
| Station Type | Lockout Board |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Station Cover Type | Uncovered |
| Overall Height | 11.5 in |
| Station Type_Cover | Yes Open Front Clear |
| Cable Lockouts Included [NEW] | 0 |
| Number of Hasps Included | 2 |
| Standards | OSHA 1910.147 |
| Delete - Station Size | Small (1-20 Lockout Devices) |
| Delete - Station Type | Open Front Clear |
| Dimensions (H x W) | 11.5 in x 15.5 in |
| Key Type | Keyed Alike |
| Storage Protection Code | A |
| Number of Tags Included | 10 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Legend Type | Text |
| Manufacturer Part Number | 153680 |
| Includes Mounting Hardware | No |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Padlock Body Material | Nylon |
| Visibility Inside | Clear |
| Mfr. Model # | 153680 |
Description
Lockout Station, 0.1875" D, 11.5" H, 15.5"W