NEGATIVE INSERT GEO UR: VNMG Insert, Carbide, Neutral, 0.1875 in Thick, UR Chip-Breaker, TiAlN
In Stock
$11.35
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA NEGATIVE INSERT GEO UR: VNMG Insert, Carbide,...
Item 796M26
$11.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA |
| ANSI Code | VNMG333UR |
| Manufacturer Grade | WU10PT |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Code | VNMG333 |
| Chip-Breaker Code | UR |
| ISO Number | VNMG160412UR |
| Insert Style | VNMG |
| Material Grade - Machining | Carbide |
| Corner Radius | 0.0468 in, 3 |
| Primary Material Application | High-Temperature Alloys, Steel, Stainless Steel |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| Thickness | 3, 0.1875 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Inscribed Circle | 3, 0.375 in |
| Mfr. Model # | VNMG333UR WU10PT |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
Negative Insert. Only shipped in quantities of 5.