NEGATIVE INSERT GEO: VNMG Insert, Carbide, Neutral, 0.1563 in Thick, 0.0312 in Corner Radius
In Stock
$9.76
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WIDIA NEGATIVE INSERT GEO: VNMG Insert, Carbide, Ne...
Item 796M14
$9.76
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WIDIA |
| Insert Code | VNMG2.52 |
| Manufacturer Grade | WU10PT |
| Number of Cutting Edges | 4 |
| Insert Style | VNMG |
| Material Grade - Machining | Carbide |
| Thickness | 2.5, 0.1563 in |
| ISO Number | VNMG12T308 |
| Primary Material Application | High-Temperature Alloys, Steel, Stainless Steel |
| Cutting Direction | Neutral |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Corner Radius | 0.0312 in, 2 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| ANSI Code | VNMG12T308 |
| Inscribed Circle | 0.281 in |
| Clearance Angle | 0 Degrees |
| Mfr. Model # | VNMG12T308 WU10PT |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 23171618 |
Description
NEGATIVE INSERT GEO, Chip-Breaker Code Not Applicable, Inscribed Circle 0.281 in, TiAlN, ANSI Code VNMG12T308, Clearance Angle 0 Degrees , Coating Process PVD. Only shipped in quantities of 5.